Skip to main content

ODSTRANĚNÍ BENIGNÍCH LÉZÍ

Díky plazmapenu - phiIonu máme možnost ošetřit pleť a odstanit z ní papilomy, fibromy, bradavice, keratózu, mílie i hyperpigmentaci. 


jaký je princp ošetření?

K odstranění výrůstků se používá vysokofrekvenční elektrický proud, který je dodáván do speciálního nástroje, který bradavici odřízne. Metoda je lehce bolestivá, proto se pro dospělé provádí v lokální anestezii po nanesení znecitlivujícího krému.

Keratóza a hyperpigmentace se provádí vyhlazením povrchu, až do zarovnání s okolní zdravou pokožkou. I zde nanášíme znecitlivující krém.

všeobecné doporučení

Kožní výrůstky a bradavičky jsou ve většině případů nezhoubné a působí pouze estetické nebo funkční potíže. Zvláště pokud jsou v oblasti švů nebo ramínek spodního prádla, které je odírají, doporučujeme jejich odstranění. Varovným signálem je, pokud se znaménko či jakýkoliv jiný výrůstek začne měnit – a to jak jeho velikost, tvar, ohraničení, barva, nebo pokud zarudne či svědí. V takovém případě je vždy nutné navštívit bez odkladu lékaře. 


papilomy

Tvorba papilomů v jakékoli oblasti těla nastává pod vlivem speciálního mikroba - lidského papilomaviru (HPV). Bylo objeveno a zkoumáno více než 100 známek mikroorganismů a většina z nich má patogenní vlastnosti. Některé z typů virů mají onkogenní vlastnosti, to znamená, že mohou vést k maligním formacím, proto je dobré je odstranit.

fibromy

Fibromy bývají malé výrůstky o velikosti do 2 centimetrů, dle množství vaziva uvnitř měkké nebo tužší konzistence (viz níže v části Druhy fibromů). Poté, co dorostou, ale zpravidla nijak nemění svůj tvar ani velikost.

Kožní fibromy mají ostře ohraničený okraj a jejich povrch bývá hladký, narozdíl od papilomů, které jsou na povrchu zvrásněné. Fibromy jsou ze zdravotního hlediska zpravidla neškodné, tudíž komplikují jedinci život spíše z estetického hlediska. Mohou se objevit v podstatě kdekoliv na těle.

bradavice

Nejčastěji se vyskytují klasické bradavice způsobené lidským HPV papillomavirem, seborrhoické veruky, červené hemangiomky, tukové uloženiny kolem očí, tzv. xanthelasmata, fibromy a pravá mateřská znaménka.

Podle tvaru mohou být výrůstky ohraničené, vystupující nad povrch, se stopkou či bez. Druh a lokalizace výrůstku nebo bradavice určují, jaká metoda je ideální k jejich odstranění.

 


Hemangiom

Vypadá jako červená tečka nebo vystouplý útvar na kůži. Můžete se s ním již narodit nebo se objeví v průběhu vašeho života. Nejčastěji se jedná jen o kosmetickou vadu. Pokud ale hrozí jeho poranění, je vhodné jej odstranit, i když vám jinak nevadí.

Milia

Tvrdé bílé cysty vyplněné zrohovatělou kůží, které se nejčastěji nachází na pokožce obličeje v oblasti okolo očí. Jedná se pouze o kosmetický problém, který časem při správné péči o pokožku odezní. Pokud přetrvávají, je možné je z estetických důvodů citlivě odstranit.

Stařecké bradavice

Na rozdíl od klasických bradavic nejsou způsobeny virovou nákazou, ale vznikají vlivem stárnutí kůže a slunečního záření. Vypadají jako pupínky nebo plochá ložiska žluté až černé barvy a vyskytují se kdekoliv na těle. Nejprve bývají malé, ale postupem času rostou až do velikosti nehtového lůžka. Často se objevují v mnohačetném výsevu. Kromě toho, že nám připomínají náš věk, obvykle vypadají odpudivě. 


  • Vlastní ošetření nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu. Pouze v případě, že se bradavička nebo výrůstek objevuje na místech exponovaných slunečnímu záření, je lépe ošetření směřovat na podzimní a zimní měsíce. V případě, že znaménko vykazuje jakékoliv podezřelé chování nikdy s odstraněním neotálejte.

  • Péče po ošetření není nijak zvlášť náročná. Vytvoří se stroupek jako po odřenině, který obvykle do deseti dnů mizí. Doporučujeme vyvarovat se týden sauny, koupání v bazénu nebo vaně a extrémní sportovní zátěži. Ošetřenou oblast je třeba několik měsíců chránit před slunečním zářením pomocí krémů s vysokým UV faktorem.

  • Odstranění výrůstku nebo bradavice laserem je trvalé. U některých typů lézí, například znamének, může být nutné ošetření několikrát zopakovat.

  • Mnohé útvary jsme schopní definovat, ale pokud si nebudeme jisti, požádáme vás, abyste nechali požadované místo prohlédnout lékařem a přinést si doporučení k jejich odstranění. 

  • odstranění benigních lézí od - 1500,- (ošetření do 15 min)